Ruže na jeseň
Kráľovné záhrad – ruže – potrebujú aj na jeseň opateru. V tomto období sa strihajú a dokonca aj sadia. Správna starostlivosť stojí za to – ruže sa vám odvďačia množstvom čarovných kvetov.
Na jeseň je čas strihať ruže, alebo precíznejšie povedané, pre strihanie ruží, keď pomaly prichádza zima a a s ňou prvé mínusové teploty, ktoré spôsobia, že zmrznú puky a listy. Ruže môžu v miernejšom pásme kvitnúť až do decembra, keď to teploty dovolia. Ak striháte skôr, vlhké počasie spôsobí, že listy na stonke hnijú.
Jesenný strih slúži na to, aby sa zabránilo cez zimu hubovým chorobám. Odumretý rastlinný materiál je živnou pôdou pre huby, hnilobu a infekcie. Aby nezmrzli žiadne výhonky ruží a netvorili sa mŕtve drevo, strihá sa včas. Tento rez nie je tak dôležitý, ako jarný, ktorý podporuje rast a upravuje tvar.
Jesenný rez nie je taký náročný, takže vysvetlenie je jednoduché. Väčšinou sa odporúča strihať ruže na jeseň nad štvrtý očkom, a to asi tak vysoko, ako je hrubá stonka. Všetky výhonky sa strihajú na rovnakú výšku, aby sa dosiahla rovnováha štiav. Odreže sa staré drevo a vetvičky, ktoré sa dotýkajú alebo rastú tesne vedľa seba. Zostane symetrický a vzdušný veniec z robustných stoniek. Pri štandardných ružiach je to tretina pôvodnej veľkosti, teda 20 – 25 cm.
![]() |
![]() |
![]() |
Obr. 1 - Odreže sa staré drevo, ktoré poznáte podľa tmavej farby. Jeden z dotýkajúcich sa výhonkov sa musí odstrániť, pretože kontaktné miesto je miestom nákazy. Zostane iba to, čo sa na jar ešte raz odreže aj s prebúdzajúcim sa očkom
Obr. 2 - Väčší exemplár ruže, ktorá merala dva metre. Zostrihala sa asi tretina, odstránilo sa staré drevo
Obr. 3 - Tak vyzerá správny rez
Ako správne priložiť nožnice
Skôr než začnete s jesenným rezom, premyslite si dobre, ako priložíte nožnice. Podobne ako u iných drevín, aj u ruží nájdete malé zhrubnuté miesta, ktoré sa označujú ako očká. Na týchto očkách sa tvoria nové výhonky. Tadiaľ prechádzajú zásobovacie dráhy smerom von na kôru. Ak odrežete nad tým, skráti sa tento úsek. To znamená, že zostávajúca stonka, ktorá nemá žiadne očko, odumiera. Platí však, že treba odrezať staré drevo, ktoré je dobrou skrýšou pre všetky hubové choroby. Správnym rezom sa dá tomu zabrániť.
![]() |
a) rez blízko pri puku b)rez príliš ďaleko od puku c) nesprávny sklon rezu d) správny rez |
Výživa

Predchádzanie hubovým chorobám
Najvhodnejšia metóda, ako predchádzať hubovým chorobám, je starostlivé odstránenie opadaného lístia. V ňom môžu prezimovať výtrusy húb a na jar napadnú ruže. Toto lístie nedávajte ani do kompostu, pretože z neho sa tiež môžu preniesť na rastliny.

Pri vlhkom počasí sa môžu na ružiach objaviť vošky. Osvedčeným biologickým prostriedkom je odvar z listov rebarbory. Posekajú sa a zalejú jedným až doma listrami vody. Nechá sa to vylúhovať asi pol hodiny, odvar sa preleje cez sitko a môže sa striekať na ruže.